Wybrane przez Ciebie atrakcje

Close

1. Jak najlepiej poruszać się po Paryżu?

Paryż jest duży i nieduży zarazem. Gdy przyjeżdżamy tu po raz pierwszy dziwi nas, że to tylko 100 km2 nieproporcjonalnego okręgu o średnicy ok. 10 km. Spodziewamy się wielkiej aglomeracji – i mamy rację – Paryż intramuros jest jednak stosunkowo nieduży.

Nie łudźmy się jednak, że wszystko będziemy zwiedzać całkowicie pomijając metro. Paryż nie jest bowiem miastem budowanym na planie niemieckim, w którym główne ulice odchodzą od położonego na środku rynku (tzw. centrum). O ile katedra Notre-Dame znajduje się w geograficznym środku miasta o tyle od Wieży Eiffela leżącej bliżej granic Paryża dzieli ją 4,5 km! Jeśli więc mieszkacie blisko geograficznego centrum możecie sporo zobaczyć pieszo - i tak rzeczywiście najlepiej zwiedzać Paryż.

Jeśli mieszkacie na obrzeżach (blisko obwodnicy – boulevard périphérique) trzeba przewidzieć co najmniej dwa przejazdy metrem dziennie – do jednego miejsca, cały dzień spaceru i powrót z innego miejsca do hotelu.

Nawet jeśli będziecie mieszkać w centrum, będziecie na pewno musieli podjechać metrem w kilka miejsc – do wieży Eiffela, na Montmartre czy cmentarz Père Lachaise. Pamiętajcie, żeby mierzyć siły na zamiary – Paryżanie nie bez potrzeby wymyślili w Paryżu 303 stacje metra rozciągnięte na 205 kilometrach 14 linii. Jeśli opadniecie z sił pamiętajcie, ze najbliższa stacja metra musi być maksymalnie 500 m od Was!

Dlaczego ciągle piszemy o metrze lub chodzeniu? Dlatego ze jeżdżenie po Paryżu samochodem i ciągle stanie w korkach kompletnie mija się z celem. Jeśli nie znosicie metra możecie korzystać z taksówek (pytanie niżej) lub rowerów (tez niżej). Jeśli nie przeraża Was gęsta siatka transportu miejskiego możecie również korzystać z autobusów – np. 21, 27 i 72 mają wyjątkowo urokliwe trasy.

2. Dostęp do internetu w Paryżu

W Paryżu dostęp do sieci Wi-Fi jest już oferowany przez większość hoteli i restauracji, wystarczy tylko dowiedzieć się o nazwę sieci (nom du réseau) i hasło (mot de passe). W niektórych restauracjach szybkiej obsługi typu MacDonald's można połączyć się z internetem po uprzedniej rejestracji i zalogowaniu za pomocą adresu e-mail.

Bezpłatnie można się także połączyć z internetem w miejscach publicznych, w których znajdują się hotspoty Paris Wi-Fi. Jest ich około 300, więc powinno się udać. Loga "Paris wi-fi" szukajcie w parkach i ogrodach, w muzeach miasta Paryża, w bibliotekach miejskich. Aby skorzystać z sieci Paris Wi-Fi trzeba się zarejestrować poprzez wypełnienie formularza, który otwiera się w przeglądarce. Każda sesja może trwać  maksymalnie 2 godziny, po upływie tego czasu trzeba powtórzyć proces rejestracji. Wszędzie, gdzie jest to możliwe spotkacie charakterystyczne logo z napisem zone WIFI. Logo oraz mapę miejsc, gdzie można się połączyć znajdziecie tu: LINK

Z internetu można także skorzystać w kafejkach internetowych (cybercafé lub taxiphone). Za 15 minut połączenia z internetem na komputerze w kafejce zapłacimy ok. 1,50€.

Jeżeli potrzebujecie dostępu do internetu na komórce, warto zapoznać się z ofertą sieci komórkowych dotyczącą telefonów na kartę. Oferty te zmieniają się bardzo często, więc nie będziemy ich tutaj prezentować. Tak dla przykładu, w styczniu 2017, 1 Gb danych do wykorzystania przez miesiąc kosztował 10€. Koniecznie upewnijcie się, że Wasz aparat telefoniczny lub tablet ma zdjętego sim locka i nie zapomnijcie zabrać ze sobą dowodu tożsamości.

 

3. Najlepsze transfery z i na lotnisko w Paryżu?

Wszystko zależy od lotniska i Waszej wygody. Orly i CDG połączone są bardzo dobrze pociągiem RER B, bilet kosztuje ok. 10 euro. Jeśli nie traficie na odnowiony pociąg pierwsze spotkanie z Paryżem może być jednak lekkim szokiem. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę że do pociągu będziecie musieli dość daleko iść z bagażami, a następnie przesiąść się zapewne do metra (możecie trafić na sporo schodów, w metrze rzadko są windy).

Jeśli jest Was kilkoro lub choć trochę cenicie sobie wygodę zwłaszcza podczas tachania walizek, lepiej jednak skorzystać z transferu – możecie zamówić je bezpośrednio u nas.

W oszacowaniu kosztów pomoże Wam nasz planer podróży (LINK)

4. Lotniska w Paryżu?

Główne lotniska obsługiwane z Polski to dla tanich linii lotniczych Beauvais (uwaga, położone 80 km od miasta, w innym regionie! - wyjątkiem jest Easyjet z Krakowa, który ląduje na CDG) i CDG czyli lotnisko Charles’a De Gaulle’a, które obsługuje Lot, Air France oraz loty przesiadkowe np. Lufthansy.

Tylko nieliczni, podróżujący np. z Berlina mogą wylądować na trzecim lotnisku na południu od Paryża – Orly. Byłbym zapomniał! Jeśli ktoś leci prywatnym jetem wyląduje zapewne na najbliższym lotnisku Paryża – Le Bourget. 

5. Czy w Paryżu jest bezpiecznie?

Po zamachach terrorystycznych z 2015 roku słyszymy to pytanie bardzo często. Naszym zdaniem w Paryżu jest nie mniej bezpiecznie niż w jakiejkolwiek stolicy czy dużym mieście.

Panuje tu bardzo spokojna atmosfera i gdyby nie kontrola toreb przy wejściu do muzeów czy centrów handlowych można by na co dzień zapomnieć o wprowadzonym po zamachach stanie wyjątkowym. Paryż bardzo szybko otrząsnął się po zamachach i potwierdził swoją dewizę Fluctuat nec mergitur czyli Płynę po falach, ale nie zatonę. Turystów dziwi obecność patroli żołnierzy na ulicach, ale pojawili się oni w Paryżu już po zamachach na World Trade Center, a więc 16 lat temu!

6. Gdzie w Paryżu znajdę niedrogie restauracje?

Najtańsze są w Paryżu fast foody. Z uwagi na przeszłość kolonialną Francji i zróżnicowanie etniczne Francyzów, znajdziemy tu dużo kebabów. Za kebaba z frytkami zapłacimy około 5,50 euro. Nieco droższy jest  są MacDonald’s oraz jego francuski odpowiednik Quick. Za zestaw z piciem i frytkami zapłacimy tu około 8 euro. Jeżeli chcemy skosztować dań kuchni francuskiej, a jednocześnie nie zapłacić zbyt dużo, skorzystajmy z oferty naleśnikarnii. Za wytrawny naleśnik, słony naleśnik i cydr zapłacimy tam nawet od 13-15 euro.

Jeśli chodzi o dzielnice Paryża, to najtańsze restauracje znajdziemy w Dzielnicy Łacińskiej, bardzo blisko katedry Notre-Dame, miedzy ulicami rue de la Harpe a rue de la Huchette.

W Paryżu to jednak nie tyle miejsce ile czas wpływa na cenę. Większość restauracji proponuje bowiem zestawy obiadowe (menu midi) w korzystnych cenach, dużo taniej niż zestawy wieczorne czy też niż pojedyncze dania z karty. Chcąc skosztować kuchni francuskiej przy ograniczonym budżecie nastawmy się raczej na obiad, a nie na kolację w restauracji.

7. Najlepsze hotele w Paryżu?

Przy wyborze hotelu najważniejsza jest bliskość stacji metra, ale także linia metra, przy której będziemy mieszkać. Warto również wybrać dobrą, przyjemną dzielnicę, gdzie łatwo będzie można skorzystać z Paryża nocą. Przy ograniczonym budżecie radzimy rezerwację pokojów w hotelach należących do dużych sieci tylko Ibis Budget, ponieważ są one zobowiązane utrzymywać pewien standard i w ten sposób unikniemy przykrych niespodzianek.

Jeżeli dysponujemy większym budżetem, polecamy rezerwację hotelu butikowego w centrum, np. w okolicach Opery Garnier czy rue Rivoli, żeby móc jak najwięcej spacerować, a jak najmniej używać metra. Przed rezerwacją hotelu zapraszamy do kontaktu. Współpracujemy z wieloma dobrymi paryskimi hotelami o różnym poziomie cenowym, mamy sprawdzone kontakty i korzystne ceny.

Jeśli chcecie przeczytać o topowych paryskich hotelach, tych najbardziej luksusowych i najsłynniejszych, to zapraszamy na naszego bloga (TU LINK). 

8. Niedrogie noclegi w Paryżu lub okolicach?

Paryż nie słynie z bycia tanim, warto na wycieczkę do stolicy Francji przewidzieć trochę większy budżet, żeby w pełni poznać jego uroki. Najtańsze hotel, np. Formule 1 czy Ibis budget są bardzo skromne i położone często przy ruchliwych autostradach lub obwodnicy. Pokoje dla dwóch osób ze skromnym śniadaniem znajdziemy tam już za ok. 50-60 euro.

Tanie noclegi można znaleźć u księży Pallotynów, którzy maja kwatery przy Esplanadzie Inwalidów – śpi się jednak często na zwyklej wersalce a z łazienki korzystają także goście z innych pokojów. Pokoje zamawia się przez telefon pod numerem 0033.1.40.62.69.12.

Jeśli do Paryża wpadacie na chwilę i nie przeraża Was godzina modlitwy w nocy możecie zapisać się na adorację nocną w Sacré-Coeur – dostaniecie wtedy miejsce do spania za 16 euro w pojedynczym pokoju lub nawet za 6 euro w sali wieloosobwej. Trzeba jednak wrócić najpóźniej o 22.00.  Zapisy przez maila na adoration@sacrecoeurdemontmartre.fr lub poprzez wypełnienie formularza online.

9. Czym jest karta Paris Visite?

Jest to bilet do metra, który oficjalnie jako jedyny mogą kupić turyści. Jest on droższy, ponieważ turyście nie płacą w Paryżu podatków, z których dofinansowywane są abonamenty i bilety dla Paryżan.

Wielu turystów kupuje go w ciemno na cały pobyt, kompletnie bez sensu. Jest on dość drogi, często nie wykorzystacie tak dużo przejazdów i taniej wyjdą Was nawet pojedyncze bilety na metro. Nikt nie sprawdza czy turysta ma na pewno bilet dla turysty (paris visite) czy zwykły pojedynczy albo jednodniowy bilet, wiec często radzimy takie bilety naszym zwiedzającym. Jeśli będziecie korzystać z naszych usług zaufajcie nam także w kwestii doboru biletów – doradzimy Wam najlepszą i najtańszą opcje w zależności do Waszej sytuacji.

10. Karta Paris Museum Pass czy się opłaca?

Jest to bilet grupowy, który uprawnia do wejścia w ramach opłaty w zależności od długości obowiązywania

11. Jak najwygodniej zarezerwować bilety na atrakcje?

O rezerwację biletów na atrakcje warto zatroszczyć się z wyprzedzeniem, bo Paryż jest pierwszą destynacją światową, jeśli chodzi o turystykę i może się zdarzyć, że biletów po prostu nie będzie. Kupując bilety, warto także nie przepłacić – niektórzy pośrednicy doliczają marżę do sprzedawanych biletów.

Zapraszamy do rezerwacji biletów za pośrednictwem naszego biura. Mamy podpisane umowy z wszystkimi ważnymi atrakcjami Paryża, za rezerwację nie doliczamy Wam dodatkowej marży, a w  przypadku braku biletów często jesteśmy w stanie znaleźć coś spod lady!

 

12. Jakie są zniżki przy zakupie biletów do muzeów?

13. Parkowanie w Paryżu

14. Jak uniknać kolejek w Paryżu?

Najlepszym i najbardziej sprawdzonym sposobem na uniknięcie kolejek do muzeów i atrakcji jest zwiedzanie z przewodnikiem. Nasza licencja otwiera wiele drzwi;)

Z nami nie czekacie w kilometrowych kolejkach. Do niektórych muzeów można też zarezerwować bilety online, które umożliwiają wejście bez kolejki.

 

15. Kiedy rezerwować bilety na Wieżę Eiffla?

Bilety na Wieżę Eiffla trafiają do sprzedaży online na 90 dni od daty wjazdu i wtedy właśnie warto na nie polować, szczególnie jeśli chcecie wjechać na Wieżę Eiffla w szczycie sezonu!

Uwaga, bilety pojawiają się w sprzedaży około 8 rano i często już o 8.30 są wyprzedane!

16. Jaki nocleg wybrać w Paryżu?

17. W jakie dni czynne są wystawy i muzea?

Każde muzeum jest nieczynne dla zwiedzających raz w tygodniu. Jest to dzień na sprzątanie, zmianę wystawy czy na prywatyzację przestrzeni muzealnej przez duże firmy, instytucje czy zwiedzających VIP. Większość, m.in. Muzeum Orsay, Wersal, muzea miasta Paryża, jest  zamknięta w poniedziałki. Wyjątkiem jest Luwr, nieczynny we wtorki, żeby amatorzy sztuki mieli dokąd iść w poniedziałek.

Konkretne dni i godziny otwarcia każdego muzeum warto sprawdzić na jego stronie www, żeby uniknąć przykrych niespodzianek i przysłowiowego całowania klamki.

Jest także druga strona medalu: niektóre muzea są czynne dłużej co najmniej raz w tygodniu. I tak na przykład w czwartki możecie podziwiać do 22.00 kolekcje Muzeum Orsay, a w środy i piątki zabawić do 22.00 w Luwrze.

 

18. Czy w Paryżu można porozumieć się po angielsku?

Paryż to pierwsza destynacja światowa jeśli chodzi o turystykę, więc osoby oferujące jakiekolwiek serwisy turystom mówią po angielsku. Mogą mieć trudny, nieco toporny francuski akcent, dodawać „h” tam, gdzie go nie ma i nie wymawiać „h” tam, gdzie być powinno, ale to ekstremalne przypadki.

Jeśli więc jesteście w stanie zrozumieć Francuza, który zaprasza Was do baru na „Epi hałer” i wiecie, że czeka Was zniżka na drinki znana powszechnie jako „Happy hours”, to jesteście na jak najlepszej drodze do dogadania się w Paryżu po angielsku! A tak poważnie, jak najbardziej da się, Francuzi już dawno zrozumieli, że angielski trzeba znać przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Francuz odmawiający rozmowy po angielsku to raczej stereotyp. Albo zupełny dziwak.

19. Zabytki w przebudowie i remoncie

Carnavalet / zamkniecia w Luwrze

20. Czy Paryż to dobre miejsce na wycieczkę z dziećmi?

W Paryżu każdy, także najmłodsi, znajdzie coś dla siebie. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi tekstami na blogu, w których prezentowaliśmy wiele różnorodnych atrakcji i miejsc w Paryżu, za którymi przepadają dzieci.

Tutaj linki do tego tematu: LINK1 i LINK2

 

21. Czy w Paryżu jest dużo kieszonkowców?

Brak oficjalnych statystyk w tej materii, ale na pewno nie więcej niż w innych skupiskach ludzkich. Zdroworozsądkowe zasady uważania na swoje rzeczy powinny tu wystarczyć. Nikt nie wyrywa tu kobietom torebek. Na kieszonkowców trzeba uważać w miejscach zatłoczonych, czyli np. przed obrazem „Mona Liza” w Luwrze, podczas zwiedzania Wersalu czy w metrze.

Przestrzegamy tylko przed cygankami podchodzącymi do turystów z pseudo petycjami do podpisania. To są właśnie kieszonkowcy, wyłudzający i kradnący pieniądze. Nie są one jednak agresywne, wystarczy nie odpowiadać na ich zagajenie „Do you speak English” i odchodzą szukać innych potencjalnych naiwnych.

22. Dlaczego warto zwiedzać Paryż z przewodnikiem?

A dlaczego nie? ;) A tak poważnie powodów jest całe mnóstwo.

Po pierwsze, Paryż ma bardzo bogatą ofertę kulturalną, więc jeżeli macie na poznanie tego miasta mało czasu, lub jeżeli chcecie poznać je bardzo dobrze, to szkoda tracić czasu na błądzenie i pomyłki. Zwiedzanie z przewodnikiem to optymalizacja czasu, jaki chcecie poświęcić na intensywne zwiedzanie. Nie spędzicie pobytu w Paryżu na jeżdżeniu metrem z jednego oddalonego punktu do drugiego, ale zwiedzicie wszystko według specjalnie dobranej, logicznej i przyjemnej trasy.

Po drugie, zwiedzanie z przewodnikiem gwarantuje Wam, że nie zapłacicie „frycowego”, które zwykle płacą turyści. Unikniecie kolejek, niepotrzebnego wydawania pieniędzy, nie złapiecie się w sidła zastawiane na turystów.

Po trzecie, nie tylko zobaczycie, ale i zrozumiecie. Nie sztuką jest przejść obok centrum Pompidou i stwierdzić, że się podoba lub wręcz przeciwnie. Sztuką jest zrozumieć, na co się patrzy, dlaczego jest to właśnie takie, jak wpisuje się w historię miasta, w społeczeństwo, w codzienność paryżan…

Po czwarte, nie musicie czytać przed przyjazdem opasłych tomów o Paryżu. My zrobiliśmy to za Was i podamy Wam te informacje w sposób skondensowany, zabawny, ciekawy i skrojony pod Wasze zainteresowania czy nastrój.

23. Na jaki kabaret w Paryżu warto się wybrać?

Paryż słynie ze swoich kabaretów. Najbardziej znany i najbardziej tradycyjny jest Moulin Rouge. Lido, kabaret położony przy Polach Elizejskich, proponuje od kwietnia 2015 roku całkiem nową rewię, w której używane są nowoczesne środki wyrazu, takie jak lasery czy dekoracje tworzone światłem.

Warto wiedzieć, że do obu tych kabaretów wpuszczane są dzieci od lat 6. Oba wspomniane miejsca proponują kolację przed spektaklem. Polecamy tę formułę, bo serwowana tam kuchnia francuska i bąbelki wprowadzają w szampański nastrój, który świetnie współgra z tym, co później dzieje się na scenie. Trzeci kabaret, Crazy Horse proponuje wyłącznie sam spektakl, na scenie zobaczymy wyłącznie tancerki, a sama rewia kierowana jest głównie do męskiej części publiczności, co oczywiście nie oznacza, że spektakl nie spodoba się paniom. Więcej o paryskich kabaretach można przeczytać na naszym blogu TUTAJ.

 

24. Czy Paryż to miasto przyjazne osobom niepełnosprawnym?

25. Jak szybko można podróżować po Francji?

Francja to największy powierzchniowo kraj Europy, nie licząc Rosji. Dlatego trzeba było znaleźć jakieś sposoby na szybkie pokonywanie odległości między poszczególnymi miejscami. Najszybsze sposoby przemieszczania się po Francji to loty i przejazdy TGV. We Francji jest bardzo dużo lotnisk, a loty krajowe są na tyle popularne, że nawet w ostatniej chwili nie są horrendalnie drogie. Na przykład z Paryża do Nicei polecimy za około 50 euro/osoba. Świetnym rozwiązaniem jest także przejażdżka szybką koleją, czyli TGV. Unikamy lotnisk i kontroli lotniskowych, pociągi są wygodne, a przy zakupie biletów z trzymiesięcznym wyprzedzeniem możemy trafić na naprawdę promocyjne ceny. Przykładowo, wspomnianą trasę Paryż- Nicea pokonamy pociągiem w 5,5 godziny, a bilet może nas kosztować minimalnie nawet 28 euro!

 

26. Jak sprawnie dojechać z Paryża do Wersalu?

Najszybciej i najwygodniej dojedziemy z Paryża do Wersalu taksówką. Dowiezie nas ona w około 30 minut pod sam pałac i będzie kosztować około 35 euro. Unikajmy taksówek w godzinach szczytu, bo wtedy możemy utknąć w korku, co zwiększy i czas przejazdu, i koszt.

Można także skorzystać z transportu publicznego. Najlepiej wybrać pociąg RER C w kierunku Versailles Chateau -  Rive Gauche. Możemy do niego wsiąść przy katedrze Notre-Dame, przy Muzeum Orsay, przy Pałacu Inawalidów czy przy Wieży Eiffla. Na pewno nie przegapimy stacji, bo trzeba wysiąść na ostatniej. Za bilet zapłacimy 3,75 euro w jedną stronę. Ze stacji RER C trzeba dojść do pałacu, spacer zajmuje około 10 minut.

Na całą podróż z centrum Paryża do pałacu trzeba założyć około godziny.

 

27. W ile dni da się poznać Paryż?

Paryż ma ogromną ofertę kulturową. Jeżeli do stałych wystaw w muzeach dodamy wystawy czasowe, koncerty, niezliczoną ilość kawiarni czy dobrych restauracji, to można dojść do wniosku, że Paryża nie da się poznać do końca.

My przekornie jesteśmy jednak zdania, że Paryż można poznać już w jeden dzień. Wystarczy mieć na to pomysł, dobrze ułożony plan działania i wyczerpujące komentarze do oglądanych rzeczy. Moment. Czy my właśnie napisaliśmy, że wystarczy mieć kompetentnego i interesującego przewodnika? ;)

28. Kiedy w jest najlepszy czas na zakupy w Paryżu?

29. Zabytki w Paryżu - co trzeba zobaczyć?

30. Bilety lotnicze do Francji?

31. Pogoda w Paryżu?

32. Pociąg do Paryża?

          
PLANER
PODRÓŻY  ...